Fellows of the 2016 Tanglewood Music Center

Violin
Activities of the Violin Section are sponsored by the Miriam H. and Sidney Stoneman Fellowship Fund
Harry Chang, Chiayi City, Taiwan
    Daniel and Shirlee Cohen Freed Fellowship/Philip and Bernice Krupp Fellowship
Maya Cohon, Seattle, WA
    Dr. Stuart H. Brager Memorial Fellowship/Raymond Friedman Memorial Fellowship
Julia Danitz, Chatham, NJ
    T. Donald and Janet Eisenstein Fellowship/Augustus Thorndike Fellowship
Abigail Fayette, Wading River, NY
    Max Winder Memorial Fellowship
Amos C. Fayette, Wading River, NY
    Bill and Barbara Leith Fellowship
Jennifer Hsieh, Taipei, Taiwan
    Akiko Shiraki Dynner Memorial Fellowship
Ji Eun Hwang, Seoul, South Korea
    Carolyn and George R. Rowland Fellowship, in honor of Reverend Eleanor J. Panasevich
Ki Won Kim, Seoul, South Korea
    Morris A. Schapiro Fellowship
Paul Kim, Bellevue, WA
    Ann and Gordon Getty Foundation Fellowship
Jacqueline Kitzmiller, Cincinnati, OH
    Frederic and Juliette Brandi Fellowship
Kyung Min Lee, Seoul, South Korea
    Edward S. Brackett, Jr. Fellowship
Peiming Lin, Troy, MI
    Ruth S. Morse Fellowship
Laura Liu, Plano, TX
    Ushers and Programmers Fellowship in memory of Barbara Shepetin
Xiaofan Liu, Xi'an, Shaanxi Province, China
    Lia and William Poorvu Fellowship
Cheuk-Yin Clement Luu, Hong Kong
    Tappan Dixey Brooks Memorial Fellowship
Hui-Ying Ma, Kaohsiung, Taiwan
    Mr. and Mrs. Allen Z. Kluchman Memorial Fellowship
Tara Mueller, Fayetteville, AR
    Robert Baum and Elana Carroll Fellowship/Gerald Gelbloom Memorial Fellowship
Miki Nagahara, Andover, MA
     Alfred E. Chase Fellowship
Emma Powell, Ann Arbor, MI
    Leslie and Stephen Jerome Fellowship
Robyn Quinnett, Plymouth, Montserrat, West Indies
    Dr. Lewis R. and Florence W. Lawrence Tanglewood Fellowship/Red Lion Inn Fellowship
Jacob Schafer, Nashville, TN
    The Berz Family Fellowship
Amy Semes, Broomall, PA
    George and Roberta Berry Fellowship
Angela Qianwen Shen, Bengbu, Anhui, China
    Susan B. Kaplan Fellowship
Cosima Soulez Lariviere, Paris, France
    Florence Gould Foundation Fellowship
Heather Thomas, Belgrade, ME
    Bonnie and Terry Burman Fellowship
Wun Ching Agnes Tse, Hong Kong, China
    Arno and Maria Maris Student Memorial Fellowship
Adam Wu, Sugar Land, TX
    William F. and Juliana W. Thompson Fellowship
Hangchen Xiao, Ji An, Jiang Xi Province, China
     Stanley Chapple Fellowship

Viola
Joseph Burke, South Brunswick, NJ
    Dr. Richard M. Shiff Fellowship
Michael Casimir, Philadelphia, PA
    John F. Cogan, Jr. and Mary L. Cornille Fellowship/Stephen and Persis Morris Fellowship
Jebat Kee, Kuala Lumpur, Malaysia
    Starr Foundation Fellowship
Aekyung Kim, Hicksville, NY
    William E. Crofut Family Scholarship/Morningstar Family Fellowship
Kiyeol Kim, Seoul, South Korea
    Caroline Grosvenor Congdon Memorial Fellowship
Charlotte Malin, Westwood, MA
    Samuel Rapaporte, Jr. Family Foundation Fellowship
Johanna Nowik, North Plainfield, NJ
    Lola and Edwin Jaffe Fellowship
Zehao Sun, Shanghai, China
    Daphne Brooks Prout Fellowship
Meredith Treaster, Santa Fe, NM
    The Edward Handelman Fund Fellowship/Lucy Lowell Fellowship
Kurt Tseng, Canton, MI
    Juliet Esselborn Geier Memorial Fellowship
Leonardo Vásquez, Lima, Peru
    Donald Law Fellowship
Xinyi Xu, Hangzhou, China
    Dorothy and Charlie Jenkins Fellowship
Sergein Yap, Miami, FL
    Dr. John Knowles Fellowship

Cello
Meredith Bates, Philadelphia, PA
    Jonathan and Ronnie Halpern Fellowship
Lucas Button, Syracuse, NY
    Andrea and Kenan Sahin Fellowship/Straus Family Fellowship
Nathan Chan, Hillsborough, CA
    Northern California Fellowship
Dong Nyouk Kim, Daegu, South Korea
    Albert L. and Elizabeth P. Nickerson Fellowship
Mina Kim, Busan, South Korea
    Mr. and Mrs. David B. Arnold, Jr. Fellowship/Leo L. Beranek Fellowship
Andrew Laven, Wayland, MA
    Bay Bank/BankBoston Fellowship
Sonia Mantell, Orland Park, IL
    Fitzpatrick Family Fellowship
Nicholas Mariscal, Tucson, AZ
    William Randolph Hearst Foundation Fellowship
Ariana Nelson, Seattle, WA
    James and Caroline Taylor Fellowship
Jakob Alfred Paul Nierenz, Lüneburg, Lower-Saxony, Germany
    Michael and Sally Gordon Fellowship
David Olson, Storrs, CT
    Valerie and Allen Hyman Family Fellowship
Danny Poceta, San Diego, CA
    Mr. and Mrs. Jay Marks Fellowship
Genevieve Tabby, Lower Merion, PA
    Stephen and Dorothy Weber Fellowship
Ethan Young, Oswego, IL
    Sagner Family Fellowship/The Schnesel Family Fellowship

Double Bass
Activities of the Double Bass Section are sponsored by June Wu
Douglas Aliano, Long Island, NY
    Haskell and Ina Gordon Fellowship
Kevin Gobetz, Long Island, NY
    Lost & Foundation Fellowship
Christian Gray, Winston-Salem, NC
    Jan Brett and Joe Hearne Fellowship
Charles Paul, Detroit, MI
    George and Ginger Elvin Fellowship
Caleb Quillen, Houston, TX
    Steve and Nan Kay Fellowship
August Ramos, Brookline, MA
    Saville Ryan and Omar Del Carlo Fellowship
Pete Walsh, Dallas, TX
    Brookline Youth Concerts Awards Committee Fellowship/Harry and Marion Dubbs Fellowship

Flute
Rachel Blumenthal, Chicago, IL
    Jerome Zipkin Fellowship
Christina Hughes, Old Tappan, NJ
    Suzanne and Burt Rubin Fellowship
Susan Kang, Los Angeles, CA
    Darling Family Fellowship
Mira Magrill, Edmond, OK
     Rosamund Sturgis Brooks Memorial Fellowship
 
Oboe
Mark Debski, Bethel Park, PA
    Margery and Lewis Steinberg Fellowship
Gretchen Myers, Columbus, OH
    Fernand Gillet Memorial Fellowship
Kristin Perry, Avon, IN
    Pokross/Curhan/Wasserman Fellowship
Lauren Williams, Northbrook, IL
    Ushers/Programmers Instrumental Fellowship, in honor of Bob Rosenblatt

Clarinet
Erin Fung, Windsor, Ontario, Canada
    Carol B. Grossman Fellowship
Matthew Griffith, Sheboygan, WI
    Edwin and Elaine London Family Fellowship
Sean Krissman, Los Angeles, CA
    Sydelle and Lee Blatt Fellowship/Loretta and Michael Kahn Foundation Fellowship
Somin Lee, Seoul, South Korea
    Carol and George Jacobstein Fellowship

Bass Clarinet
Amanda Witt, Houston, TX
    Edward G. Shufro Fund Fellowship

Bassoon
Activities of the Bassoon Section are sponsored by Scott and Ellen Hand
Siu Tung Toby Chan, Hong Kong
    Robert G. McClellan, Jr. & IBM Matching Grants Fellowship
Joseph Merchant, Pittsburgh, PA
    Denis and Diana Osgood Tottenham Fellowship
Harrison Miller, New Canaan, CT
    John and Elizabeth Loder Fellowship
Naho Zhu, Kyoto, Japan
    Ethel Barber Eno Scholarship/Sherman Walt Memorial Fellowship

Horn
Corbin Castro, Los Angeles, CA
    Kingsbury Road Charitable Foundation Fellowship
Eileen Coyne, Chepachet, RI
    Linda J.L. Becker Fellowship
Ryan Little, Herndon, VA
    Edward I. and Carole J. Rudman Fellowship
David Raschella, Syracuse, NY
    Anonymous Fellowship/Mr. and Mrs. Daniel Pierce Fellowship
Priscilla Rinehart, Seminole, FL
    Leaves of Grass Fellowship
Russell Rybicki, Austin, TX
    Messinger Family Fellowship

Trumpet
Elmer Churampi, Lima, Peru
    Omar Del Carlo Fellowship
Jonathan Kaplan, Eagle River, AK
    André M. Côme Memorial Fellowship
Anthony Limoncelli, New Hyde Park, NY
    Berkshire Holding Corporation Fellowship/Casty Family Fellowship
Aaron Schuman, Kenmore, NY
    Harry and Mildred Remis Fellowship
Paul Torrisi, The Woodlands, TX
    Armando A. Ghitalla Fellowship

Tenor Trombone
Activities of the Trombone Section are sponsored by Ronald and Karen Rettner
Kelton Koch, Lake Jackson, TX
     Dorothy and Montgomery Crane Scholarship/KMD Foundation Fellowship
Addison Maye-Saxon, Simi Valley, CA
     Arthur and Barbara Kravitz Fellowship/Edward G. Shufro Fund Fellowship
James Tobias, Wynnewood, PA
     Arlene and Donald Shapiro Fellowship

Bass Trombone
Christopher Bassett, Oceanside, CA
     Herzog-Simon Friendship Fellowship

Tuba
Joe LeFevre, Kalamazoo, MI
     Helene R. and Norman L. Cahners Fellowship/Dr. Marshall N. Fulton Memorial Fellowship

Harp
Sophie Baird-Daniel, Seattle, WA
    John and Susanne Grandin Fellowship
Charles Overton, Glen Allen, VA
    Robert and Luise Kleinberg Fellowship

Percussion
Dylan Barber, Forest, VA
    Frelinghuysen Foundation Fellowship
Brice Burton, San Diego, CA
    Luke B. Hancock Foundation Fellowship
Andrew Johnson, Berwick, Nova Scotia, Canada
    Barbara Lee/Raymond E. Lee Foundation Fellowship
Stephen Kehner, Marietta, GA
    KMD Foundation Fellowship/Avedis Zildjian Fellowship, in honor of Vic Firth
Miles Salerni, Bethlehem, PA
    BSO Members' Association Fellowship
Steven White, Traverse City, MI
    BSAV/Carrie L. Peace Fellowship

Piano (Instrumental)
George Xiaoyuan Fu, Frederick, MD
    Paul Jacobs Memorial Fellowship
Andreas Ioannides, Limassol, Cyprus
    Adele and John Gray Memorial Fellowship/R. Amory Thorndike Fellowship
Claire-Chung Lim, Seoul, South Korea
    Felicia Montealegre Bernstein Fellowship/Nat Cole Memorial Fellowship
Michael James Smith, Davis, CA
    Mr. and Mrs. Joseph L. Cohen Fellowship

Piano (Vocal)
Joshua Marzan, Virginia Beach, VA
    Peggy Rockefeller Memorial Fellowship
James Maverick, Baton Rouge, LA
     Billy Joel Keyboard Fellowship
Eri Nakamura, Hiroshima, Japan
     Leonard Bernstein Fellowship
Daniel Overly, Greenville, SC
     Kathleen Hall Banks Fellowship/Catherine and Paul Buttenwieser Fellowship

Soprano
Sophia Burgos, Chicago, IL
     Claire and Millard Pryor Fellowship
Elizabeth Fischborn, Austin, TX
    Eugene Cook Scholarship/Everett and Margery Jassy Fellowship
Cait Frizzell, Tallahassee, FL
    Athena and James Garivaltis Fellowship
Bahareh Poureslami, Vancouver, British Columbia, Canada
    Naomi and Philip Kruvant Family Fellowship
Sarah Tuttle, Monmouth, ME
    Thelma Fisher Fellowship
Adriana Velinova, Sofia, Bulgaria
    Penny and Claudio Pincus Fellowship

Mezzo-Soprano
Fleur Barron, St. Ives, Cornwall, United Kingdom
    Hannah and Walter Shmerler Fellowship
Quinn Middleman, Vancouver, WA
     Marillyn Zacharis Fellowship

Countertenor
Daniel Moody, Cincinnati, OH
    Dr. Raymond and Hannah H. Schneider Fellowship/Winkler/Drezner Fellowship

Tenor
Daveed Buzaglo, Philadelphia, PA
    Richard F. Gold Memorial Scholarship/Tisch Foundation Scholarship
Christopher Sokołowski, Hudson Valley, NY
    Ushers/Programmers Harry Stedman Vocal Fellowship

Baritone
Joel Balzun, Calgary, AB, Canada
    Kandell Family Fellowship/Miriam Ann Kenner Memorial Scholarship
Dominik Belavy, Detroit, MI
    Drs. Eduardo and Lina Plantilla Fellowship
Ryne Cherry, Niceville, FL
    Eunice Alberts and Adelle Alberts Vocal Studies Fellowship

Bass-Baritone
Keith Colclough, Claremont, CA
    Andrall and Joanne Pearson Scholarship/Cynthia L. Spark Scholarship
T. Hastings Reeves, Minneapolis, MN
    Leah Jansizian Memorial Scholarship/Mary H. Smith Scholarship

Conducting
Activities of the Conducting Section are sponsored by the Seiji Ozawa Fellowship Fund
Nuno Coelho, Porto, Portugal
    Maurice Abravanel Scholarship/Evelyn and Phil Spitalny Fellowship
Christian Reif, Rosenheim, Bavaria, Germany
    Edward H. and Joyce Linde Fellowship

Composition
Louis Chiappetta, Scarsdale, NY
    Patricia Plum Wylde Fellowship
Max Grafe, Wallkill, NY
    Elliott Carter Memorial Composer Fellowship
Noah Kaplan, Topanga, CA
    William and Mary Greve Foundation-John J. Tommaney Memorial Fellowship
Edward Nesbit, Tewkesbury, United Kingdom
    Merwin Geffen, M.D. and Norman Solomon, M.D. Fellowship
Aigerim Seilova, Astana, Kazakhstan
    Leonard Bernstein Fellowship
Freya Waley-Cohen, London, United Kingdom
    Otto Eckstein Family Fellowship

Library
Russel Allyn, Falls Village, CT
    Anna Sternberg and Clara J. Marum Fellowship
Anna Menkis, Lincoln, MA
    Jane W. Bancroft Fellowship

Piano Tech
Robert Crowson, Fryeburg, ME
    Stephanie Morris Marryott & Franklin J. Marryott Fellowship
Spencer Maienza, Northampton, MA
    Judy Gardiner Fellowship
Yun Swanson, Beijing, China
    Mary E. Brosnan Fellowship


New Fromm Players
Jordan Koransky, violin, Laguna Hills, CA
Natsuki Kumagai, violin, Chicago, IL
Mary Ferrillo, viola, Harvard, MA
Francesca McNeeley, cello, Port-au-Prince, Haiti

The New Fromm Players is an ensemble of musicians drawn from recent TMC alumni who have distinguished themselves in the performance of new music. These artists will concentrate almost exclusively on this literature, performing works by the TMC Composition Fellows and works demanding lengthy and intensive preparation during the Festival of Contemporary Music. The New Fromm Players ensemble has been funded by a generous grant from theFromm Music Foundation.



Conducting Workshop (July 27-August 2)
Gabriel Bebeselea
David Fulmer
Boon Hua Lien
Edward Poll
Kensho Watanabe
Oliver Zeffman

The Conducting Workshop Program is sponsored by the Claudia and Steven Perles Family Foundation.


TMC Class Sponsors
The Clowes Fund
Harold G. Colt, Jr. Memorial Fellowship Fund
Margaret Lee Crofts Fellowship Fund
Charles E. Culpeper Foundation
Cora and Ted Ginsberg
C.D. Jackson Fellowship Fund
Bruce Norman Klingbeil
Merrill Lynch Foundation
The Theodore Edson Parker Foundation
Wilhelmina C. Sandwen Memorial Fellowship Fund
Surdna Foundation

TMC Class Co-Sponsors
Joan and Richard Barovick
Ranny Cooper and David Smith
Marion Callanan Memorial Fellowship Fund