Full BSO Roster

Boston Symphony Orchestra 2017-2018

Andris Nelsons, Ray and Maria Stata Music Director, endowed in perpetuity
Bernard Haitink, LaCroix Family Fund Conductor Emeritus, endowed in perpetuity
Seiji Ozawa, Music Director Laureate
Thomas Adès
, Deborah and Philip Edmundson Artistic Partner
Thomas Wilkins
, Germeshausen Youth and Family Concerts Conductor, endowed in perpetuity


First Violins

Malcolm Lowe
Concertmaster
Charles Munch chair, endowed in perpetuity

Tamara Smirnova
First Associate Concertmaster
Helen Horner McIntyre chair, endowed in perpetuity

Alexander Velinzon
Associate Concertmaster
Robert L. Beal, Enid L., and Bruce A. Beal chair, endowed in perpetuity

Elita Kang
Assistant Concertmaster
Edward and Bertha C. Rose chair, endowed in perpetuity

Yuncong Zhang
John and Dorothy Wilson chair, endowed in perpetuity

Lucia Lin
Dorothy Q. and David B. Arnold, Jr., chair, endowed in perpetuity

Ikuko Mizuno
Ruth and Carl J. Shapiro chair, endowed in perpetuity

Bo Youp Hwang
Mary B. Saltonstall chair, endowed in perpetuity

Jennie Shames*
Catherine and Paul Buttenwieser chair

Valeria Vilker Kuchment*
Kristin and Roger Servison chair

Tatiana Dimitriades*§
Donald C. and Ruth Brooks Heath chair, endowed in perpetuity

Si-Jing Huang*
Ronald G. and Ronni J. Casty chair

Wendy Putnam*
Robert Bradford Newman chair, endowed in perpetuity

Xin Ding*

Glen Cherry*

Lisa Ji Eun Kim*


Second Violins

Haldan Martinson
Principal
Carl Schoenhof Family chair, endowed in perpetuity

Julianne Lee°
Assistant Principal
Charlotte and Irving W. Rabb chair, endowed in perpetuity

Sheila Fiekowsky
Shirley and J. Richard Fennell chair, endowed in perpetuity

Nicole Monahan
David H. and Edith C. Howie chair, endowed in perpetuity

Ronan Lefkowitz§

Vyacheslav Uritsky*

Nancy Bracken*

Aza Raykhtsaum*

Bonnie Bewick*

James Cooke*

Victor Romanul*

Catherine French*

Jason Horowitz*

Ala Jojatu*

Bracha Malkin*


Violas

Steven Ansell
Principal
Charles S. Dana chair, endowed in perpetuity

Cathy Basrak
Assistant Principal
Anne Stoneman chair, endowed in perpetuity

Danny Kim
Lois and Harlan Anderson chair, endowed in perpetuity

Rebecca Gitter

Michael Zaretsky

Mark Ludwig*

Rachel Fagerburg*

Daniel Getz*

Rebekah Edewards*

Leah Ferguson*

Kathryn Sievers*


Cellos

(position vacant)
Principal
Philip R. Allen chair, endowed in perpetuity

Sato Knudsen
Mischa Nieland chair, endowed in perpetuity

Mihail Jojatu
Sandra and David Bakalar chair

Martha Babcock
Acting Principal
Vernon and Marion Alden chair, endowed in perpetuity

Owen Young *
John F. Cogan, Jr., and Mary L. Cornille chair, endowed in perpetuity

Mickey Katz *
Stephen and Dorothy Weber chair, endowed in perpetuity

Alexandre Lecarme *
Nancy and Richard Lubin chair

Adam Esbensen *
Richard C. and Ellen E. Paine chair, endowed in perpetuity

Blaise Déjardin *

Oliver Aldort *


Basses

Edwin Barker
Principal
Harold D. Hodgkinson chair, endowed in perpetuity

Lawrence Wolfe
Assistant Principal
Maria Nistazos Stata chair, endowed in perpetuity

Benjamin Levy
Leith Family chair, endowed in perpetuity

Dennis Roy

Joseph Hearne

James Orleans *

Todd Seeber *
Eleanor L. and Levin H. Campbell chair, endowed in perpetuity

John Stovall *

Thomas Van Dyck *


Flutes

Elizabeth Rowe
Principal
Walter Piston chair, endowed in perpetuity

Clint Foreman
Myra and Robert Kraft chair, endowed in perpetuity

Elizabeth Ostling
Associate Principal
Marian Gray Lewis chair, endowed in perpetuity


Piccolo

Cynthia Meyers
Evelyn and C. Charles Marran chair, endowed in perpetuity


Oboes

John Ferrillo
Principal
Mildred B. Remis chair, endowed in perpetuity

Mark McEwen
James and Tina Collias chair

Keisuke Wakao
Assistant Principal
Farla and Harvey Chet Krentzman chair, endowed in perpetuity


English Horn

Robert Sheena
Beranek chair, endowed in perpetuity


Clarinets

William R. Hudgins
Principal
Ann S.M. Banks chair, endowed in perpetuity

Michael Wayne

Thomas Martin
Associate Principal & E-flat clarinet
Stanton W. and Elisabeth K. Davis chair, endowed in perpetuity


Bass Clarinet

Craig Nordstrom


Bassoons

Richard Svoboda
Principal
Edward A. Taft chair, endowed in perpetuity

Suzanne Nelsen
John D. and Vera M. MacDonald chair

Richard Ranti
Associate Principal
Diana Osgood Tottenham/Hamilton Osgood chair, endowed in perpetuity


Contrabassoon

Gregg Henegar
Helen Rand Thayer chair


Horns

James Sommerville
Principal
Helen Sagoff Slosberg/Edna S. Kalman chair, endowed in perpetuity

Richard Sebring
Associate Principal
Margaret Andersen Congleton chair, endowed in perpetuity

Rachel Childers
John P. II and Nancy S. Eustis chair, endowed in perpetuity

Michael Winter
Elizabeth B. Storer chair, endowed in perpetuity

Jason Snider

Jonathan Menkis 
Jean-Noël and Mona N. Tariot chair


Trumpets

Thomas Rolfs
Principal
Roger Louis Voisin chair, endowed in perpetuity

Benjamin Wright

Thomas Siders
Associate Principal
Kathryn H. and Edward M. Lupean chair

Michael Martin
Ford H. Cooper chair, endowed in perpetuity


Trombones

Toby Oft
Principal
J.P. and Mary B. Barger chair, endowed in perpetuity

Stephen Lange


Bass Trombone

James Markey
John Moors Cabot chair, endowed in perpetuity


Tuba

Mike Roylance
Principal
Margaret and William C. Rousseau chair, endowed in perpetuity


Timpani

Timothy Genis
Sylvia Shippen Wells chair, endowed in perpetuity


Percussion

J. William Hudgins
Peter and Anne Brooke chair, endowed in perpetuity

Daniel Bauch
Assistant Timpanist
Mr. and Mrs. Edward H. Linde chair

Kyle Brightwell
Peter Andrew Lurie chair, endowed in perpetuity

Matthew McKay


Harp

Jessica Zhou
Principal
Nicholas and Thalia Zervas chair, endowed in perpetuity by Sophia and Bernard Gordon


Voice and Chorus

James Burton BSO Choral Director and Conductor of the Tanglewood Festival Chorus Alan J. and Suzanne W. Dworsky chair, endowed in perpetuity   John Oliver Tanglewood Festival Chorus Founder and Conductor Laureate


Librarians

D.Wilson Ochoa
Principal
Lia and William Poorvu chair, endowed in perpetuity

Mark Fabulich


Associate Conductor

Ken-David Masur
Anna E. Finnerty chair, endowed in perpetuity


Assistant Conductor

Moritz Gnann


Orchestra Manager and Director Orchestra Personnel

Lynn G. Larsen


Assistant Personnel Managers

Bruce M. Creditor

Andrew Tremblay


Stage Manager

John Demick


* participating in a system of rotated seating