Skip to content Edit
BSO, Pops, Tanglewood, and Symphony Hall Logos

The Tanglewood Music Center

Fellows of the 2022 Tanglewood Music Center

Violin

Activities of the Violin Section are sponsored by the Miriam H. and S. Sidney Stoneman Fellowship Fund.

Arianna Brusubardis, Dousman, WI

Bill and Barbara Leith Fellowship

Emma Carleton, New York, NY

Linda J.L. Becker Fellowship

Olivia Chen, Potomac, MD

Morris A. Schapiro Fellowship / Adele and John Gray Memorial Fellowship

Ann Sangeun Cho, Austin, TX

Lucy Lowell Fellowship / Berz Family Fellowship / Dorothy and Montgomery Crane Scholarship

Zeno Fusetti, Lugano, Switzerland

Judy Gardiner Fellowship / Philip and Bernice Krupp Fellowship

James Gikas, Brooklyn, NY

Haskell and Ina Gordon Fellowship

Paul Halberstadt, Framingham, MA

Jerome Zipkin Fellowship

Alison Kim, Coquitlam, BC, Canada

Leslie and Stephen Jerome Fellowship

Waka Kim, Kasama, Ibaraki, Japan

Jane W. Bancroft Fellowship

Yeajin Kim, Daegu, South Korea

Carolyn and George R. Rowland Fellowship in honor of Reverend Eleanor J. Panasevich

Yeonsoo Kim, Seoul, South Korea

Rosamund Sturgis Brooks Memorial Fellowship

Dominik Kossakowski, Tarnowskie Góry, Poland

Samuel Rapaporte, Jr. Family Foundation Fellowship

Anna Luebke, River Falls, WI

Juliet Esselborn Geier Memorial Fellowship

Shomo Mitra, Chapel Hill, NC

Max Winder Memorial Fellowship

Tsubasa Muramatsu, Japan

Robert Baum and Elana Carroll Fellowship / Gerald Gelbloom Memorial Fellowship

Nikki Naghavi, Dallas, TX

Daphne Brooks Prout Fellowship

Seohyun Park, Seoul, South Korea

Starr Foundation Fellowship

Angela Ryu, New Denver, BC, Canada

Dr. Richard M. Shiff Fellowship

Sean Takada, Mountain View, CA

Luke B. Hancock Foundation Fellowship / Northern California Fellowship

Marisa Votapek, Naples, FL

Dr. John Knowles Fellowship

Tiffany Wee, Redlands, CA

William F. and Juliana W. Thompson Fellowship

Austin Wu, Ottawa, ON, Canada

Mr. and Mrs. Joseph L. Cohen Fellowship

Liyuan Xie, Nanjing, China

Frederic and Juliette Brandi Fellowship

Weilu Zhang, Wuhan, Hubei, China

Luke B. Hancock Foundation Fellowship / Lucy Lowell Fellowship / Berz Family Fellowship / Dorothy and Montgomery Crane Scholarship

Yingchen Zhang, Beijing, China

Dorothy and Charlie Jenkins Fellowship

Viola

Asher Boorstin, Bethesda, MD

Herzog-Simon Friendship Fellowship

Nick Borghoff, Ridgewood, NJ

BSAV/Carrie L. Peace Fellowshiph

Kunjing Dai, Huaibei, Anhui, China

Anna Sternberg and Clara J. Marum Fellowship / Audrey Cooper Memorial Fellowship

Rebecca Epperson, Layton, UT

Casty Family Fellowship / John F. Cogan, Jr. and Mary L. Cornille Fellowship

Yeonsu Lee, Seoul, South Korea

Tappan Dixey Brooks Memorial Fellowship

Sofia Nikas, San Antonio, TX

Mr. and Mrs. Allen Z. Kluchman Memorial Fellowship / Arno and Maria Maris Student Memorial Fellowship

Jude Park, Tampa, FL

Ethel Barber Eno Scholarship / Straus Family Fellowship

Abby Smith, Salt Lake City, UT

Helene R. and Norman L. Cahners Fellowship / Schnesel Family Fellowship

Lyrica Smolenski, Kalamazoo, MI

Steve and Nan Kay Fellowship

Lynn Sue-A-Quan, Toronto, ON, Canada

Mary E. Brosnan Fellowship

Evalynn Tyros, Montreal, QB, Canada

Donald Law Fellowship

Matthew Weathers, Auburn, AL

Pokross/Curhan/Wasserman Fellowship

Cello

Backkyoung Cho, Seoul, South Korea

Alfred E. Chase Fellowship / William F. and Juliana W. Thompson Fellowship

Boseong Cho, Seoul, South Korea

Dr. Marshall N. Fulton Memorial Fellowship / Miriam Ann Kenner Memorial Fellowship / Edward G. Shufro Fund Fellowship

Mizuki Hayakawa, Yokohama, Japan

Akiko Shiraki Dynner Memorial Fellowship

Sunnat Ibragimov, Tashkent, Uzbekistan

Sagner Family Fellowship

Benjamin Lanners, Stillwater, OK

Valerie and Allen Hyman Family Fellowship

Han Lee, Tokyo, Japan

Dr. Fredric Friedman and Ms. Cathy Demain Mann Fellowship

Ania Lewis, Cleveland, OH

Harry and Mildred Remis Fellowship

Benjamin Maxwell, Durham, NC

James and Caroline Taylor Fellowship

Luis Parra, San Felipe, Yaracuy, Venezuela

Omar Del Carlo Fellowship

Samuel Viguerie, Atlanta, GA

Stephen and Dorothy Weber Fellowship

Tsz To Wong, Hong Kong

Carol B. Grossman Fellowship

Brandon Xu, Carmel, IN

Arlene and Donald Shapiro Fellowship

Double Bass

Luis Arturo Celis Avila, Maracaibo, Venezuela

Kingsbury Road Charitable Foundation Fellowship

Kebra-Seyoun Charles, Miami, FL

Brookline Youth Concerts Awards Committee Fellowship / Harry and Marion Dubbs Fellowship

Jesse Dale, Denton, TX

Jan Brett and Joe Hearne Fellowship

Christopher Laven, Wayland, MA

George and Ginger Elvin Fellowship

Ethan Moffitt, Glendale, CA

Darling Family Fellowship

Andres Vela, Edinburg, Scotland

Marillyn Zacharis Fellowship

Tobias Vigneau, Albuquerque, NM

Florence Gould Foundation Fellowship

Flute

Dominique Kim, San Diego, CA

Leslie and David Jameson Fellowship

Seungmin Oh, Seoul, South Korea

Caroline Grosvenor Congdon Memorial Fellowship

Evan Pengra Sult, Seattle, WA

William Randolph Hearst Foundation Fellowship

Megan Torti, Chicago, IL

Drs. Eduardo and Lina Plantilla Fellowship

Victor Wang, Rochester, NY

Suzanne and Burt Rubin Fellowship

Oboe

Daniel Calahorra Oliart, Veracruz, Mexico

Saville Ryan and Omar Del Carlo Fellowship

Alexander Mayer, Phoenix, AZ

Margery and Lewis Steinberg Fellowship

Elias D. Medina, Miami, FL

Augustus Thorndike Fellowship / Andrew Szajlai Fellowship

Andrew Port, Carmel, New York

Ushers/Programmers Instrumental Fellowship, in honor of Bob Rosenblatt

Clarinet

Hyunwoo Chun, Seoul, South Korea

Bay Bank/BankBoston Fellowship

Phoebe Kuan, Taipei, Taiwan

William E. Crofut Family Scholarship / Red Lion Inn Fellowship

Max Opferkuch, Encinitas, CA

Edwin and Elaine London Family Fellowship

Daniel Solowey, Sarasota, FL

Lola and Edwin Jaffe Fellowship

Alisha Zamore, Stockbridge, GA

Sydelle and Lee Blatt Fellowship / Daniel and Shirlee Cohen Freed Fellowship

Bassoon

Activities of the Bassoon Section are sponsored by the Scott and Ellen Hand Fellowship Fund.

Vincent Igusa, Baltimore, MD

John and Elizabeth Loder Fellowship

Asha Kline, Ellicott City, MD

Carol and George Jacobstein Fellowship / Sherman Walt Memorial Fellowship

Thalia Navas, Ottawa, ON, Canada

Robert G. McClellan, Jr. and IBM Matching Grants Fellowship

AJ Neubert, Buffalo, NY

Denis and Diana Osgood Tottenham Fellowship

Horn

Nathan Cloeter, Lake Jackson, TX

Robert and Luise Kleinberg Fellowship / Claire and Millard Pryor Fellowship

John Michael Flavetta, Birmingham, AL

Edward G. Shufro Fund Fellowship

Xin He, Ellicott City, MD

Penny and Claudio Pincus Fellowship

Alex Moore, Austin, TX

Lia and William Poorvu Fellowship

Scott Sanders, Mansfield, TX

Dr. Lewis R. and Florence W. Lawrence Tanglewood Fellowship / Mr. and Mrs. Daniel Pierce Fellowship

Helen Wargelin, Concord, MA

Leaves of Grass Fellowship

Trumpet

Gianluca Farina, Nesconset, NY

KMD Foundation Fellowship

Robert Garrison, Birmingham, AL

André M. Côme Memorial Fellowship

Sarah Jessen, Colebrook, CT

Arthur and Barbara Kravitz Fellowship / George and Roberta Berry Fellowship

Shea Kelsay, Seattle, WA

Edward S. Brackett, Jr. Fellowship / Armando A. Ghitalla Fellowship

Alan Tolbert, Shippensburg, PA

Michael and Sally Gordon Fellowship

Trombone

Activities of the Trombone Section are sponsored by Ronald and Karen Rettner.

Carlos Jiménez Fernández, Algeciras, Andalusia, Spain

Albert L. and Elizabeth P. Nickerson Fellowship

David Kidd, Madison, AL

Ronald and Karen Rettner Fellowship

Luke Sieve, Flower Mound, TX

Berkshire Holding Corporation Fellowship

Robyn Smith, Atlanta,GA

BSO Members' Association Fellowship

Tuba

Colin Benton, Atlanta, GA

Frelinghuysen Foundation Fellowship

Harp

Deanna Cirielli, Duxbury, MA

Ruth S. Morse Fellowship

Hannah Cope Johnson, Salt Lake City, UT

John and Susanne Grandin Fellowship

Percussion

Austin Cernosek, Austin, TX

Morningstar Family Fellowship / Avedis Zildjian Fellowship, in honor of Vic Firth

Tsz-Ho Samuel Chan, Hong Kong

Messinger Family Fellowship

Toby Grace, Austin, TX

Paul and Toby Koren Fellowship / Stephen and Persis Morris Fellowship

Jennifer Marasti, Merced, CA

Frelinghuysen Family Fellowship

Jeremy D. Sreejayan, Sydney, Australia

Barbara Lee/Raymond E. Lee Foundation Fellowship

Tanner Tanyeri, Madison, WI

Bonnie and Terry Burman Fellowship

Piano

Diana Borshcheva, Needham, MA

Peggy Rockefeller Memorial Fellowship

Elias Dagher, Quincy, MA

Stanley Chapple Fellowship / Paul Jacobs Memorial Fellowship

Shalun Li, Jingzhou, Hubei, China

R. Amory Thorndike Fellowship / Nancy and Peter Finn Fellowship

Bethany Pietroniro, Marstons Mills, MA

Billy Joel Keyboard Fellowship

Corey Silberstein, Williamstown, MA

Catherine and Paul Buttenwieser Fellowship

Maciej Słapiński, Katowice, Poland

Felicia Montealegre Bernstein Fellowship / Diane Troderman Fellowship

You Zhao, Jinan, Shandong, China

Leonard Bernstein Fellowship

Soprano

Emily Helenbrook, Alexander, NY

Kandell Family Fellowship / Pearl and Alvin Schottenfeld Fellowship

Elizabeth Polese, Toronto, Ontario, Canada

Winkler/Drezner Fellowship

Margaret Tigue, Wantagh, NY

Leah Jansizian Memorial Scholarship / Tisch Foundation Scholarship

Meredith Wohlgemuth, Winter Haven, Florida

Everett and Margery Jassy Fellowship / Mary H. Smith Scholarship

Mezzo-Soprano

Elana Bell, Baltimore, MD

Naomi and Philip Kruvant Family Fellowship

Claire McCahan, Plymouth, NH

Athena and James Garivaltis Fellowship

Tenor

Matthew Corcoran, Ipswich, MA

Ushers and Programmers Harry Stedman Vocal Fellowship

Edmond Rodriguez, Miami, FL

Eugene Cook Fellowship / Bernice and Lizbeth Krupp Fellowship

Baritone

Dominic Aragon, Wichita, KS

Eunice Alberts and Adelle Alberts Vocal Studies Fellowship

Jack Canfield, Atlanta, Georgia

Richard F. Gold Memorial Scholarship / Cynthia L. Spark Scholarship / Howard A. Scarrow Memorial

Fellowship

Conducting

Rita Castro Blanco, Lisbon, Portugal

Edward H. and Joyce Linde Fellowship

Nicolò Umberto Foron, Bielefeld, Germany

Maurice Abravanel Scholarship / Evelyn and Phil Spitalny Fellowship

Activities of the Conducting Program are sponsored by Seiji Ozawa Fellowship Fund.

Composition

David Evans, Sydney, Australia

Merwin Geffen, M.D. and Norman Solomon, M.D. Fellowship

David John Roche, Tredegar, Wales

Elliott Carter Memorial Composer Fellowship / William and Mary Greve Foundation-John J. Tommaney

Memorial

Peter S. Shin, Kansas City, MO

Leonard Bernstein Fellowship

Angela Elizabeth Slater, Cotgrave, United Kingdom

Otto Eckstein Family Fellowship

Ania Vu, Warsaw, Poland

Patricia Plum Wylde Fellowship

Library

Viola Chan, Rosemead, CA

Susan B. Kaplan Fellowship

Eleanor Yu, Calgary, AB, Canada

Mr. and Mrs. David B Arnold, Jr. Fellowship / Leo L. Beranek Fellowship / Dr.

Raymond and Hannah H. Schneider Fellowship

Conducting Seminar

The Conducting Workshop Program is sponsored by the Perles Family Foundation.

William Cole, London, United Kingdom

Oren Gross-Thaler, Tel-Aviv, Israel

Christina J. Morris, Freeport, NY

Ana Maria Patino Osorio, Zürich, Switzerland

Hannah von Wiehler, Moscow, Russia

Benjamin Perry Wenzelberg, Tenafly, NJ

New Fromm Players

David Bernat, violin, Iowa City, IA

Sage Park, violin, Los Angeles, CA

Elizabeth Doubrawa, viola, Tinley Park, IL

Benjamin Fryxell, cello, Cincinnati, OH

The New Fromm Players are an ensemble of musicians drawn from recent TMC alumni who have distinguished themselves in the performance of new music. These artists will concentrate almost exclusively on this literature, performing works by the TMC Composition Fellows and works demanding lengthy and intensive preparation during the Festival of Contemporary Music. The New Fromm Players ensemble has been funded by a generous grant from the Fromm Music Foundation.

The TMC gratefully acknowledges the following 2022 class sponsors:

The Clowes Fund

Harold G. Colt, Jr. Memorial Fellowship Fund

Margaret Lee Crofts Fellowship Fund

Charles E. Culpeper Foundation

C. D. Jackson Fellowship Fund

Stephanie Morris Marryott & Franklin J. Marryott Fellowship Fund

Merrill Lynch Foundation

The Theodore Edson Parker Foundation

Wilhelmina C. Sandwen Memorial Fellowship Fund

Surdna Foundation

The TMC gratefully acknowledges the following 2022 class co-sponsors:

Marion Callanan Memorial Fellowship Fund

Nat Cole Memorial Fellowship Fund

Fernand Gillet Memorial Fellowship Fund

Marie Gillet Fellowship Fund

Kathleen Hall Banks Fellowship Fund

Andrall and Joanne Pearson Scholarship Fund